lvov ukrajina

Týden na západní Ukrajině: Praktické informace a tipy pro cestování

Ukrajina je pro mnoho Čechů stále celkem exotickou zemí. Přitom se sem snadno dopravíme, kvalita služeb je srovnatelná se střední Evropou, je tu poměrně levně a není problém se domluvit. Dalo by se říct “jeďte na Ukrajinu, než to bude cool”. Sepsala jsem pro vás průvodce západní Ukrajinou, kam se jet podívat a rady, co se vám před cestou budou hodit.

Jak se dostat na Ukrajinu

Nejsnazší spojení na Ukrajinu je letecky. Mezinárodní letiště je v každém větším městě a pokud míříte na západní Ukrajinu, bude pro vás nejjednodušší doletět do Lvova. Variantou je jet autobusem, ale připravte se na dlouhou jízdu a potenciálně ještě delší zdržení na hranicích. Mezinárodní vlaky momentálně nejezdí. Pozemní spoje z Česka najdete nejsnáze na IDOSu, jinak hledejte na webu Rome2Rio.

Ukrajinské vlaky jsou sice starší, ale jezdí často a poměrně spolehlivě

Praktické informace pro cestování na Ukrajinu

Vstup

Pro vstup na Ukrajinu potřebujete cestovní pas. Češi (a naprostá většina Evropanů) nepotřebuje víza. Aktuální covidová opatření umožňují vstup každému, kdo je očkovaný, prodělal v uplynulých 180 dnech covid nebo má negativní PCR test. Zároveň potřebujete ukrajinské pojištění pro případ hospitalizace. To se nedá nijak obejít a na hranicích ho pečlivě kontrolují. Pořídíte ho na oficiálních stránkách a stojí 0,80 eur za den.

WiFi a mobilní internet

WiFi je na Ukrajině hodně rozšířená, najdete ji prakticky v každém hostelu, restauraci nebo kavárně. Přesto se vám budou hodit i mobilní data. Nejjednodušší je koupit si předplacenou ukrajinskou SIM kartu, kdy zhruba za 100–150 hřiven máte neomezená data, volání a SMS na měsíc. Kdybyste ji pak chtěli znovu využívat, stačí si dobít kredit. Doporučuji operátora Kyivstar, má nejlepší pokrytí a snadno použitelný web v angličtině.

Bezpečnost

Ukrajina je naprosto bezpečná země. S výjimkou covidu jsou tu minimální zdravotní rizika, kriminalita vůči turistům je zanedbatelná a nemusíte se bát ani kapsářů (ale samozřejmě si své věci hlídejte). Sama jsem tu strávila dohromady pět týdnů a nesetkala se ani s žádným scamem s výjimkou taxikářů, kteří někdy zkouší nadsazovat ceny.

Měna a ceny

Ukrajinská měna se nazývá hřivna a je o něco slabší než koruna. 100 hřiven je zhruba 80 korun. Cenová hladina je na Ukrajině také o něco nižší než v Česku. V místních jídelnách se najíte i za 50 korun, v lepších restauracích ve větších městech počítejte s 100–150 korunami za oběd. Káva stojí kolem 40 korun, lahev kvalitní vodky pořídíte za méně než stovku.

Ubytování v hostelech stojí kolem 200 korun za noc, ale v menších městech ho seženete třeba už za 120 korun. Jízdenku z Kyjeva do Lvova v nočním spacím vlaku pořídíte od 300 Kč.

borsc lvov ukrajina
Boršč v restauraci ve Lvově

Jak se po Ukrajině pohybovat

Nejpohodlnější je mezi městy přejíždět vlaky. Jsou sice pomalé, ale v naprosté většině lehátkové, takže můžete jet i přes noc a relativně dobře se vyspíte. Jízdní řády i ceny najdete na webu ukrajinských železnic, kde si i rovnou koupíte lístek. Ten si budete potřebovat vytisknout. Pokud nemáte tiskárnu, stačí přijít k pokladně na nádraží a nahlásit kód jízdenky, vytisknou vám ji oni.

V lehátkových vlacích je součástí ceny jízdenky i povlečení a nápoj (voda, káva nebo čaj). Pokud jedete přes den a nechcete spát, odškrtněte možnost povlečení při nákupu, ušetříte 20–40 hřiven. A o nápoj si ve vlaku řekněte průvodčímu, většinou ho nenosí automaticky.

Druhou možností jsou autobusy. Spoje mezi většími městy najdete na webu Bus Timetable. Pokud míříte někam na venkov a nedokážete žádný spoj nikde dohledat, věřte, že i tak existuje. Potřebujete jen dojít na autobusové nádraží a zeptat se. Malé autobusy, tzv. maršrutky, z větších měst do okolních vesnic jezdí v krátkých intervalech a vždy vás na ně někdo navede.

Spoje MHD v jednotlivých městech najdete nejlépe v Google mapách, kde vidíte i ceny. Za jednu jízdu se to podle města pohybuje mezi 5 a 10 hřivnami.

Veřejná doprava autobus Ukrajina
Veřejná doprava na Ukrajině funguje stejně jako u nás, jen je levnější

Západní Ukrajina – historický kontext a jak se domluvit

Ukrajina je velká země, skoro osmkrát větší než Česko. Pokud sem jedete na kratší dobu, vyberte si jednu část, kterou prozkoumáte, jinak strávíte víc času na cestě. Zatímco východní část Ukrajiny tíhne spíše k Rusku a některé oblasti jsou už pár let Ruskem okupovány, západní Ukrajina je orientována proevropsky.

Velká část západní Ukrajiny do konce 18. století patřila Polsku, pak byla do 1. světové války součástí Rakouska-Uherska, poté opět pod správou Druhé polské republiky, za druhé světové války byla okupována Německem a po jejím konci se stala součástí ukrajinské sovětské republiky. Vlivy všech těchto státních útvarů jsou dodnes patrné na charakteru a architektuře měst.

Pokud mluvíte rusky, nemějte obavy, i na západě se s ruštinou domluvíte. Doporučuji ale pro prolomení ledů naučit se pár základních slov ukrajinsky, například:

  • dobrý den – добрий день [dobryj deň]
  • ahoj – привіт [privit]
  • na shledanou – до побачення [do pobačeňa]
  • prosím – будь ласка [buď laska]
  • děkuji – дякую [ďakuju]
  • kolik to stojí? – скільки це коштує [skilki ce koštue]
  • promiňte, nerozumím – вибачте, я не розумію [vybačte, ja ne rozumiju]

Ukrajinštině je rozumět lépe než ruštině, protože je podobnější češtině a navíc samohlásky před nebo za přízvukem nemají na rozdíl od ruštiny redukovanou výslovnost. Jednoduše řečeno, v ukrajinštině se prakticky všechno čte tak, jak se to píše.

marta pitchuk cernivci ukrajina
Dílo ukrajinské umělkyně Marty Pitchuk v Černivci

Co vidět na západní Ukrajině

Během týdne na západní Ukrajině doporučuji navštívit města Lvov, Ivano-Frankivsk a Černivci, které případně doplňte o výlet do Karpat.

vorochta viadukt ukrajina
Nejdelší kamenný železniční most ve střední Evropě u obce Vorochta

Lvov

Lvov, ukrajinsky psaný Lviv, je největším městem západní Ukrajiny a zároveň jejím kulturním a vzdělávacím centrem. Díky dlouhé polské nadvládě má město výrazný středoevropský charakter. Zároveň je oblíbeným cílem turistů, rychle se modernizuje a najdete tu spoustu výborných podniků i kulturního vyžití.

Centrem historického města zapsaného na seznam UNESCO je náměstí Rynok s radnicí, z jejíž věže máte krásný výhled na město. Náměstí je obklopené řadou kostelů, katedrál, paláců a populárních podniků.

Turisty přitahuje sado-maso restaurace Masoch, kde se zájemci mohou od servírek nechat přiměřeně sešlehat bičem. Milovníci piva ocení místní pivovar a zároveň restauraci Pravda na Rynku. Tradiční kuchyni ochutnáte v restauraci Boršč na ulici Katedralna. Na Ukrajině je hodně populární gruzínská kuchyně, z vlastní zkušenosti doporučuju podnik Chinkalnya v pasáži Kryva Lypa. Dobrou kávu si dáte v řetězcích Cukor nebo Black Honey.

Pokud budete chtít na chvíli uniknout ruchu města, vydejte se na kopec Vysokyj Zamok, odkud je výhled na celé město.

Ubytování doporučuji v Dream Hostelu hned vedle Rynku, je čistý, velice příjemný, s velkou společenskou místností a potkáte tu spoustu zajímavých cestovatelů z celého světa.

lvov ukrajina
Ulice v centru Lvova

Ivano-Frankivsk

Menší město s kompaktním centrem, které poslouží jako dobrá základna pro cesty do Karpat. Ať už míříte na nejvyšší ukrajinskou horu Hoverlu nebo do jiných částí přírodního parku, všude se dostanete maršrutkami, které vyjíždějí od hlavního vlakového nádraží v Ivano-Frankivsku.

Doporučuji se ubytovat v hostelu Travel Station hned u nádraží, ať to máte všude blízko.

V centru města stojí za vidění okolí hlavního náměstí a blízké kostely, odpočinout si můžete u městského jezera, na jídlo jděte do podniku Desiatka, Fabbrica nebo Poverh. Kávu si dejte v Manufaktuře nebo Urban Space 100.

Ivano-Frankivsk ukrajina
Ivano-Frankivsk

Výstup na nejvyšší ukrajinskou horu Hoverlu

Za dobrého počasí je výstup na vrchol Hoverly ve výšce 2 061 metrů příjemnou procházkou, která vám nahoru i dolů zabere 4–5 hodin. Z Ivano-Frankivsku dojeďte vlakem nebo maršrutkou do městečka Vorochta (cesta trvá zhruba 2,5 hodiny). Odtud se opět maršrutkou nebo taxíkem, které jedou přímo od nádraží, dostanete k horské chatě Zarosliak, cena je 100 hřiven na osobu.

Od chaty už vás čeká výstup po svých, buď po kratší, ale strmější modré turistické značce, nebo pozvolnější zelené. U chaty je spousta krámků s občerstvením a suvenýry a v případě potřeby si tu můžete koupit i pláštěnku nebo půjčit trekové hole a nepromokavé boty.

Cesta je dobře značená a i za špatného počasí není problém se podle značek orientovat. Dejte si ale pozor, protože počasí nahoře bývá nevyzpytatelné. Vždy si přiberte nějakou nepromokavou vrstvu a opište si dole telefonní čísla na horskou službu. Z vrcholu bývají nádherné výhledy, ale já jsem při své návštěvě měla smůlu na počasí – pršelo tři dny v kuse a moc jsme toho neviděli.

Po sestupu dolů se svezte taxíkem zpět do Vorochty. Tady doporučuji přenocovat, například v guest housu Sadyba Bliznuky, a druhý den si ještě užít procházku po okolí a návštěvu nejdelšího kamenného železničního mostu ve střední Evropě.

Typický ukrajinský venkov
Typický ukrajinský venkov

Černivci

Černivci bývalo po Vídni a Praze třetím největším městem Rakouska-Uherska a dodnes je na místní architektuře a charakteru města znát rakouský vliv. Místní univerzitní budovu dokonce projektoval český architekt Josef Hlávka a je jedním z nejzajímavějších míst, kam se jít podívat.

Dovnitř se dostanete jen s komentovanou prohlídkou, která je v ukrajinštině (nenarazila jsem na informace o prohlídkách v angličtině), ale i tak si ji užijete. Prohlídky se konají denně od 10 do 17 hodin a informace k nim najdete tady.

Další architektonickou zajímavostí je budova zvaná Budynok-Korabelʹ, která má svým tvarem údajně připomínat loď a kterou si nechal postavit vysloužilý námořní kapitán. Příznivce gotické architektury zase zaujme katedrála Ježíšovo srdce.

Jinak v Černivci doporučuji se toulat malebnými uličkami v centru, vyhlášená je především ulice Kobylyans’koi se spoustou skvělých podniků. Najdete tu dokonce Vídeňskou kavárnu, která by dokonale zapadla i do rakouského hlavního města. Na jídlo si zajděte do tradiční restaurace Pansʹka Huralʹnya. Výbornou kávu a milou obsluhu najdete v Gusto Coffee.

Budova univerzity v Černivci od českého architekta Josefa Hlávky
Budova univerzity v Černivci od českého architekta Josefa Hlávky

Kdyby vás zajímal i zbytek Ukrajiny, pro web Zahorami.cz jsme s kamarádem sepsali průvodce celou zemí.