Island je jednou ze zemí, u kterých platí, že byste se tam měli vypravit co nejdřív, než ji turisti úplně zdevastují. A pokud nechcete u každého známého místa stát několikaminutovou frontu na fotku, jeďte tam mimo hlavní letní sezónu. Zpáteční letenku z Vídně pořídíte už za 2 000 Kč.
Doprava a ubytování na Islandu
Na Islandu je nejlepší se pohybovat autem, abyste nemuseli být vázaní na výletní autobusy. Pro dva lidi už se půjčení auta vyplatí, ale počítejte s vyššími cenami než v kontinentální Evropě a s vysokým pojištěním kvůli častým nehodám, škrábancům a prasklým sklům od odletujících kamínků.
Dobrodružnější povahy mohou vyrazit stopem, ale mimo sezónu mimo hlavní dopravní tahy není příliš velký provoz.
U všech hlavních turistických míst jsou velká parkoviště, v naprosté většině případů zadarmo. Parkování je ale placené všude v centru Reykjavíku, vybírejte proto raději ubytování mimo hlavní centrum. Za sebe můžu doporučit Alba Gueshouse – rodinný penzion s výbornými snídaněmi v ceně.
Co dělat v Reykjavíku
Celý Reykjavík má jen 120 000 obyvatel a centrum je opravdu malé. Na prozkoumání města vám bohatě stačí půl dne. Kromě hezkých uliček v centru doporučuji vyjít na věž kostela Hallgrímskirkja, odkud je úžasný výhled na město. Dalším zajímavým kostelem je katedrála Krista Krále neboli Landakotskirkja.
Pokud máte v plánu navštívit některé z mnoha muzeí nebo vyzkoušet více termálních bazénů, vyplatí se vám pořídit turistickou City card, díky které máte všude vstupy zdarma.
Využijete ji i pro všechny městské autobusy a trajekt na ostrov Viðey, kde se nachází památník Johna Lennona. Výlet sem ale stojí za to už kvůli krásným výhledům a procházce v nedotčené přírodě. Po cestě k trajektu se u pobřeží zastavte u skulptury vikingské lodi z nerezové oceli Sun Voyager.
Navštivte některý z termálních bazénů. Za sebe doporučuji Laugardalslaug, kde mají několik venkovních bazénů o různých teplotách. Sedět v 44stupňové vodě, když má okolní vzduch 4 stupně, je vskutku zajímavý zážitek. I když bylo parkoviště před bazénem úplně plné, lidi se uvnitř nějak rozptýlili a nezřídka jsme v malém bazénku seděli sami. A běžte na tobogán!
Co naopak klidně vynechte, je zoo. Pokud tedy nepotřebujete vidět tři soby v dálce a jednu vcelku roztomilou polární lišku.
Islandský Golden Circle
Reykjavík je dobrým výchozím bodem pro různé jednodenní i vícedenní výlety. Naprostou klasikou je Golden Circle – 230kilometrový okruh spojující tři přírodní atrakce – národní park Þingvellir, geotermální oblast Geysir a vodopád Gullfoss. Cestou navštivte kráter Kerid, průzračné jezero vzniklé po vybuchlé sopce.
Všude se dostanete zadarmo, snadno trefíte díky přehledným ukazatelům a u všech atrakcí jsou parkoviště. Počítejte ale s tím, že i mimo sezónu a za špatného počasí budou všude ohromné davy lidí, které trochu kazí celkový dojem.
Ve finále se mi na Islandu nejvíce líbily bezejmenné hory, pohoří a jezera, u kterých nikdo nebyl a kde se dalo v klidu kochat nádhernou přírodou.
Jižní pobřeží Islandu
Druhým celodenním výletem z Reykjavíku je cesta podél jižního pobřeží k vesnici Vík. Cestou uvidíte vodopády Seljalandsfoss a Skógafoss, útesy Dyrhólaey, kde sídlí papuchalkové, černou pláž Reynisfjara a můžete se vypravit k vraku amerického letadla, které v roce 1973 muselo nouzově přistát na pláži.
Na oběd se stavte ve Víku v podniku The Soup Company a vyzkoušejte místní specialitu – ostrou hovězí polévku podávanou v chlebu.
Jihozápadní část Islandu
Pokud si budete půjčovat auto, zamluvte si ho rovnou na letišti v Keflavíku. Od Reykjavíku je vzdálené 40 kilometrů a jedna cesta do města autobusem stojí asi 500 Kč. Když už to auto budete mít, projeďte si jihozápadní výběžek ostrova. Jsou tam krásné výhledy na jezera i moře a minimum lidí.
Cestou se můžete stavit v Modré laguně, kde je neskutečně azurová voda. Vstup do lázní začíná na 50 eurech a kvůli velkému počtu návštěvníků je lepší si ho zamluvit předem. Část jezera je ale přístupná i volně a pokud se nechcete koupat, není nutné chodit přímo do lázní.
Podrobnější průvodce Islandem jsem sepsala pro web Zahorami.cz.