Chystáte se do Indie? Tyhle rady vám přijdou vhod, ať víte, na co se připravit, zbytečně nepřijdete o peníze, nevzbuzujete nežádoucí pozornost nebo neriskujete své zdraví.
Přípravy před cestou
1. Nečtěte žádné hrůzostrašné historky
Média ráda informují o hromadných přepadáváních a znásilňováních. Raději takové články vůbec nečtěte, jen vás vyděsí
Je samozřejmě třeba respektovat základní pravidla bezpečnosti jako nelézt do slumů, nepotulovat se sami potmě v temných zákoutích, nechodit nikam s cizími lidmi a hlídat si věci, ale kdybyste jeli do Barcelony, chovali byste se asi stejně. My jsme se nesetkali ani s kapsáři, natož s horšími kriminálními živly.
2. Připravte své zažívání
Berte probiotika a choďte do indických restaurací, ať útroby trochu připravíte na kořeněná jídla. I tak pro vaše trávení bude zřejmě pobyt v Indii dost náročný, ale když budete dodržovat zásady popsané dále, neměly by vás potkat žádné větší potíže.
3. Naočkujte se
V každém případě se hodí cestovatelský základ, tedy očkování proti žloutence A+B a břišnímu tyfu. Dále je do Indie doporučovaná vzteklina a meningokok. Já jsem se nenechala očkovat ani proti jednomu, protože jsem to nestihla.
Oběma nemocem se dá docela předcházet, když si dáváte pozor, aby vás nic nepokousalo (kromě psů bacha hlavně na opice) a v uzavřených prostorech, kde je hodně lidí (vlaky, autobusy), používáte roušku.
4. Vybavte lékárničku
Kromě Imodia na zastavení případných průjmů a následných rehydratačních roztoků se hodí něco proti horečce a bolesti, antibakteriální ubrousky a dezinfekce na ruce s obsahem alkoholu. Proti hmyzu mějte dobrý repelent, prý se v Indii místy vyskytuje malárie. A nezapomeňte na opalovací krém.
Na co si dát v Indii pozor
1. Nevěřte řidičům rikši
Je to asi v povaze většiny Indů, ale u řidičů rikši (místními nazývané tuk-tuk) se připravte na to, že nadhodnocují ceny na dvojnásobek. Vozí vás tam, kam chtějí oni. Mají domluvené hotely, restaurace, směnárny, obchody, továrny, sloní farmy a další místa, kam vozí turisty a z jejich útraty mají provizi, prý až 40 %.
Nespoléhejte tedy na to, že si od nich necháte poradit, naopak vždycky musíte vědět, kam chcete jet, a trvat na svém cíli bez jakýchkoliv zastávek.
Může se stát, že vám budou vyloženě lhát o otvírací době, tvrdit, že dané místo za nic nestojí, že vás raději vezmou jinam a podobně. Neskočte jim na to a trvejte na svém, že jim jinak nezaplatíte. Cena by se měla pohybovat kolem 10 rupií za kilometr, ale je to jen velice přibližné a týká se to spíš provozu po městě.
Pokud budete vědět, že chcete jezdit více po různých místech, je lepší domluvit si rikšu na celý den, která vás všude vezme a vždycky tam na vás počká. Nám se ji podařilo sehnat za 600 rupií, ale byla domluvená přes majitele hostelu, kde jsme bydleli, kdybychom cenu smlouvali na ulici, vyšla by možná na dvojnásobek.
2. Zjistěte si ceny
Na veškerém zboží je uvedena maximální prodejní ceny (maximum retail price, MRP), na kterou se odvolávejte pokaždé, když po vás někdo chce za vodu 30 rupií místo uvedených 15. A nenechte se odbýt tím, že připlácíte za to, že voda je chlazená.
Na cenu rikši se informujte třeba v hotelu a naopak hotely porovnejte na booking.com nebo hostelbookers.com. Platili jsme 350 rupií za místo ve čtyřlůžkovém pokoji v hostelu i 400 rupií za dvoulůžkový hotelový pokoj, záleží na lokalitě.
3. Vhodně se oblečte
Ačkoliv oficiální dresscode není napsaný snad ani u vstupu do Taj Mahalu, doporučuje se do Indie mít dlouhé kalhoty, u mužů jsou akceptovatelné delší tříčtvrťáky, zakrytá ramena a žádný výstřih.
90 % Indek chodí v sárí, případně v kalhotách, přes které mají různobarevné hábity v délce zhruba po kolena. Těch zbylých 10 % pak má rovněž dlouhé kalhoty, zpravidla džíny, a k nim klasické tričko s krátkým rukávem.
Kraťasy, ze kterých dámám leze půlka zadku, a tílko na ramínka fakt nejsou vhodný oděv. Pravděpodobně vám nikdo nic neřekne a i k tomu Taj Mahalu vás pustí, ale zbytečně budíte pozornost a dáváte najevo naprostou neznalost a neúctu k místní kultuře.
Já jsem si hned první den koupila podobný hábit, jako nosí místní, cítila jsem se v něm opravdu dobře, protože jsem zapadla mezi ostatní, a dokonce jsem byla chválena, že jsem vhodně oblečená.
4. Mažte se opalovacím krémem a používejte repelent
Komárů jsou v Indii opravdu mraky a mohou přenášet malárii. Kromě toho po vás může jít kdejaký jiný exotický hmyz, o jehož kousnutí opravdu nestojíte. Repelent si kupte buď nějaký hodně zabijácký v lékárně, případně i přímo na místě.
5. Počítejte s tím, že se s vámi budou místní chtít fotit
Během krátkého sezení na zídce u Taj Mahalu jsme byli požádáni o společnou fotku asi padesátkrát. Kolemjdoucí nám strkali do náruče děti, občas i manželky a fotili ostošest. Občas s námi pózovali i před naším foťákem a nějak jim nedocházelo, že tím pádem budeme ty fotky mít my, ne oni.