Na to, abych si mohla říkat minimalista, vlastním až moc šatů a knížek. Na cestách si ale vystačím s málem. Za prvé nechci tahat velkou zátěž, protože jsem málokdy na jednom místě a veškerou bagáž mám pořád s sebou, a za druhé po Evropě létám nejčastěji s Ryanairem a Wizz Airem a nechci platit za větší zavazadlo.
Na Ukrajině jsem v prosinci byla čtyři dny jen s kabelkou, na týden ve Španělsku, Portugalsku nebo na Balkáně zase s batohem, který u výše zmíněných dopravců projde jako malé palubní zavazadlo (40x30x20 cm). Jak si v tak malém objemu sbalit vše potřebné?
Zvažte, co opravdu potřebujete
Sloveso “vážit” má v tomto případě dva významy. Obecně se říká, že na pěší poutě by váš batoh neměl vážit víc než 15 % vaší hmotnosti. E-shop s cestovatelským vybavením Pod 7 kilo má už podle názvu o maximální váze vašeho zavazadla ještě striktnější představy. V tomto případě je ale potřeba navíc připočítat veškeré jídlo a vodu.
S každým ušetřeným gramem na zádech budete flexibilnější, nebudete muset hned po příjezdu do nové destinace běžet na hotel odložit zavazadla, ušetříte za úschovny a celkově se vám bude cestovat lehčeji.
Skladné a funkční oblečení
Nejvíc prostoru i váhy se dá ušetřit na oblečení. Sbalte si věci, které:
- nezabírají moc místa,
- snadno zkombinujete,
- můžete vrstvit na sebe,
- jsou rychleschnoucí,
- jsou z funkčních materiálů nebo se aspoň nemačkají,
- mají kapsy.
Ruku na srdce, jak dlouho jste doma schopni nosit jedny džíny? Pokud nejedete na módní přehlídku, vystačíte si i na cestách s jedněmi kalhotami nebo sukní na 5 dní. Tričko nebo tílko z kvalitního materiálu vydrží 2–3 dny. Funkční termotriko zabere minimum místa a poslouží lépe než tlustá bavlna.
Vybírejte takové materiály, které nezačnou hned po prvním dni smrdět. Rychleschnoucí věci zase mají tu výhodu, že je kdykoliv můžete přeprat a nechat přes noc uschnout. To samé platí o ručníku – doporučuju nějaký ultra skladný a rychleschnoucí.
Při výběru oblečení dbejte na to, abyste všechny kusy mohli navzájem kombinovat a vrstvit. V listopadu jsem z Česka odjížděla na Kypr v tílku, triku, svetru, péřovce a kožené bundě a na místě vrstvy postupně odkládala podle aktuálního počasí.
Čím více kapes bude vaše oblečení mít, tím méně věcí musíte nacpat do zavazadla. Jsem zvyklá po kapsách mít mobil, power banku, doklady i peníze.
Kvalitní boty
Nejste Carrie Bradshaw, na většinu cest vám podle ročního období a počasí postačí jedny, maximálně dvoje boty. Volte pohodlný model bez podpatků z kvalitního materiálu, ve kterém vydržíte běhat celý den po městě. Navzdory tomu, co tvrdí módní policie, je za mě úplně v pohodě mít jen sandály a když je večer zima, dát do nich ponožky.
Univerzální kosmetika a mini balení
Téměř všechnu kosmetiku seženete v minibaleních vhodných i do příručního zavazadla. Čisticí a odličovací produkty na pleť nahradíte jedněmi ubrousky. Pokud už musíte mít dekorativní kosmetiku, stačí tónovací krém, tužka na oči, řasenka a rtěnka.
Místo krému na obličej, krému na ruce a balzámu na rty si vezměte bambucké máslo, kokosový olej nebo podobně univerzální mazadlo. Šampon využijete jako sprchový gel i místo holicí pěny. Případně klasický tekutý nahraďte univerzální tuhou variantou, která jednak nevyteče a jednak ho kromě všeho výše uvedeného využijete i na praní. Vyzkoušeno za vás.
Jak vše nacpat do batohu
Obvykle nepoužívám žádné balicí vychytávky, rozdělovače ani kapsy. Pokud opravdu řešíte každý centimetr krychlový, dávejte do batohu každou jednotlivou věc samostatně a tvrdé kusy obkládejte oblečením, abyste využili všechen prostor. Zároveň myslete na to, v jakém pořadí budete věci potřebovat. Foťák nebo lahev s pitím vytáhnete určitě dřív než pyžamo, tak je dejte navrch.
Trochu jiná situace nastává na treku, kde se počítá, že ponesete na zádech trochu větší zátěž. V tom případě základním pravidlem balení je, že nejtěžší věci patří k lopatkám. Spacák a karimatku dejte dospod a navrchu mějte věci, ke kterým se budete potřebovat dostávat v průběhu dne.
Na delších trecích mám radši, když batoh není úplně nacpaný a s věcmi se dá snáze manipulovat. Tady už si je rozděluju do jednotlivých tašek nebo sáčků podle účelu, tj. jedna igelitka na čisté oblečení, jedna na špinavé, jedna na jídlo apod. Když se chci večer převléct do pyžama a začít vařit, vše potřebné hned snadno vytáhnu.
Co nepotřebujete
Je spousta věcí, které byste si sbalili automaticky, a přitom vám jen zabírají místo. O ručníku (osušce) jsem už mluvila – pokud nebudete bydlet po hotelech, kde jsou ručníky samozřejmostí, nahraďte klasickou velkou osušku skladným ručníkem z mikrovlákna.
Všimli jste si někdy, jak obří se dělají dámské peněženky? Pořiďte si na cesty menší, za sebe doporučuji ultra skladnou a nezničitelnou Mighty wallet.
Spousta lidí ze zvyku vozí foťák, zpravidla kilovou zrcadlovku. Pokud nejste fotograf nebo nechcete fotky tisknout na velký formát, mobilem pořídíte fotky v kvalitě, která pro sdílení na Instagramu nebo Facebooku postačí.
Nevozte s sebou věci “pro strýčka Příhodu”. Ať si je strýček vozí sám, když má pocit, že je bude potřebovat. Pokud nejedete na měsíční výpravu do Himalájí, tak si v případě potřeby můžete cokoliv koupit.
Co s sebou vozím já navzdory předchozím doporučením
Díky úspoře místa s oblečením a kosmetikou si téměř na každou cestu beru některé své guilty pleasure. Tohle jsou čtyři nejčastější.
Polštářek kolem krku
Mám schopnost usnout ve chvíli, kdy sednu do letadla. A po třech hodinách, kdy mám hlavu spadlou v lepším případě na stranu, v horším na rameno spolucestujícího, krční svaly dost trpí. Proto s sebou na každou cestu beru nafukovací polštář kolem krku. Využijete ho i na podložení hlavy, když se chcete natáhnout někde v parku nebo na louce.
Sklenička na víno
S jednou kamarádkou na cestách rády ochutnáváme víno. Obvykle v místním supermarketu koupíme lahev a jdeme si ji vypít na nějaké hezké místo, elegantně z vlastních cestovních plastových skleniček.
Foťák
Mám svůj iPhone ráda, ale v teplotách kolem nuly mu baterka vydrží sakra málo. A s rukavicemi nejde mačkat tlačítko foťáku. Proto s sebou v zimě nebo do skandinávských zemí vozím i foťák.
Deštník
Na outdoorové výlety do přírody si beru pláštěnku, ale ve městě v šatech nechci ani v případě deště vypadat jako jeden ze sedmi trpaslíků, tak si v případě nepříznivé předpovědi počasí pro jistotu balím deštník.
Rada na závěr
Schválně si po každé cestě rozdělte věci na tři hromady – co jste použili a opravdu potřebovali; co jste sice použili, ale obešli byste se bez toho; a co jste nepoužili. Nepoužitou hromadu příště nebalte vůbec a u těch zbývajících se zamyslete, které kusy by šly odebrat a které by šly nahradit něčím menším a skladnějším.
Moc to nehroťte a ubírejte váhu zavazadel postupně. Taky jsem začínala cestovat s 15kilovým batohem, ve kterém byly dvoje džíny a osm triček.
P. S. S obchodem Pod 7 kilo nemám nic společného a neplatí mě za propagaci, jen doporučuju věci, které jsem tam koupila a s nimiž mám dobrou zkušenost.