Na víkend v Berlíně si berete úplně jiné věci než na dva týdny v kyrgyzských horách. Ať už se ale vydáváte na cestu kamkoliv, základní věci, co si sbalit, se příliš neliší. Na základě svých dlouholetých zkušeností jsem sepsala checklist věcí, co si s sebou beru (téměř) na každou cestu.
Co zařídit před cestou
- Udělat kopii pasu a dalších dokladů. Kopii uložte na bezpečné místo v zavazadle daleko od originálních dokladů. Bude se vám hodit v případě ztráty nebo krádeže.
- Nabít elektroniku. Den/noc před odjezdem nezapomeňte nabít mobil, tablet nebo počítač. Nezapomeňte na baterku do foťáku a powerbanku.
- Vyměnit peníze. Pokud nemáte v plánu hned po příletu vybírat místní měnu z bankomatu, skočte si před odjezdem do směnárny. V zemích mimo Evropu nejlépe směníte eura nebo dolary.
- Naimpregnovat boty, vrchní oblečení a zavazadlo. Při cestě do přírody je to samozřejmost, ale i v civilizaci se hodí mít naimpregnovanou bundu a batoh, protože díky tomu odpuzují vlhkost a částečně i špínu. Žádná přeháňka vás pak nepřekvapí.
Základní nezbytnosti
- Pas/občanka. Do zemí Schengenského prostoru a spřátelených zemí (Norsko, Island) se dá cestovat jen na občanku. Pas je ale praktičtější na letišti, protože díky němu projdete přes automatický skener a nemusíte stát frontu u úředníka.
- Peníze. Pokud už v Česku seženete měnu země, kam se chystáte jet, měňte rovnou. Vyjde to lépe než napřed v Česku měnit dolary nebo eura a ty pak znovu v cílové destinaci. Nemějte všechny peníze na jednom místě a pro všechny případy mějte bokem strčenou rezervní 50 nebo 100 eurovou bankovku.
- Platební karta. Zjistěte si, jaké poplatky platíte své bance za výběr v bankomatu v cizích zemích. Mimo EU to nezřídka bývá 50 nebo 100 korun. Pokud se chcete poplatkům vyhnout, doporučuji kartu Revolut, se kterou máte výběry po celém světě zdarma. Pokud si budete chtít půjčovat auto, budete potřebovat kreditní kartu. Podmínky jednotlivých bank jsou dost podobné. Já jsem spokojená s kreditkou od Komerční banky, která má skvělé kurzy při platbách v cizí měně.
- Kartička pojištěnce. Kromě standardní evropské kartičky pojištěnce si vezměte i kartu k cestovní pojištění, na které máte číslo smlouvy a kontakt na asistenční službu.
- Cestovní peněženka. Netahejte s sebou svoji normální peněženku plnou dokladů a věrnostních karet. Doporučuji pořídit si na cesty malou skladnou peněženku (já už roky používám nezničitelnou Mighty Wallet), kam dáte jen hotovost, kterou aktuálně potřebujete, plus případně pár dokladů.
Praktické
- Maska na oči a špunty do uší. Základní cestovatelské kombo, které využijete nejen v hostelech, ale i v dopravních prostředcích.
- Polštářek kolem krku. Další věc, která vám výrazně zpříjemní jízdu v jakémkoliv dopravním prostředku. Pokud chcete ušetřit místo, volte nafukovací variantu.
- Plastový příbor. Abyste nebyli omezeni jen na jezení po restauracích, ale mohli pohodlně ochutnat street food, zajít na trh pro místní speciality nebo prostě šetřit a nakupovat zásoby v supermarketech, pořiďte si praktickou lžičko-vidličku.
- Rychleschnoucí ručník. V řadě hostelů bohužel ručníky stále nemají, případně je půjčují za příplatek. I kdyby je ale měli, tak vlastní ručník využijete na pláži nebo místo piknikové deky.
- Deštník nebo pláštěnka. V červenci do Turecka je asi potřebovat nebudete, ale na delší cesty s nejistým počasím se hodí, ať nemusíte prosedět dva dny na hotelu při čekání, až přestane pršet.
- Sluneční brýle. Mám citlivé oči a bez slunečních brýlí nevyrážím ani v zimě na sever. Jednou jsem bez nich totiž byla v únoru na Islandu a i tam mi chyběly.
- Nabíječka a powerbanka. Zdá se to jako samozřejmost, že si k mobilu přibalíte i nabíječku, ale věřte mi, je fajn ji mít na seznamu a odškrtnout, že omylem nezůstala v zásuvce.
- Jehla a nit. Drobnost, kterou ve většině případů nevyužijete, ale až se vám jednou utrhne knoflík nebo rozpáře šev, budete za ni nadmíru vděčni.
- Něco na čtení. Knížka, čtečka e-knih, časopis, audioknihy… Médium nechám na vás, prostě si vezměte něco, čím se zabavíte při čekání na letišti nebo při jízdě autobusem.
Kosmetika a hygiena
- Univerzální krém / kokosový olej. Mazadlo na ruce, tělo i obličej. Ze své zkušenosti doporučuji kokosový olej pro jeho nejuniverzálnější použití. Kromě výše uvedeného ho použijete na vlasy jako kondicionér, po holení nebo na lehčí spáleniny od slunce.
- Krém na opalování. V létě si ho berte do jakékoliv destinace, po zbytek roku do teplých krajů. UV faktor nechám na vás. Já se neopaluji ani úmyslně příliš nevystavuji slunci, ale ve chvílích, kdy hrozí spálení, používám krém s UV faktorem 50. Na citlivou a mastnou pleť mi nejlépe vyhovuje tento od La Roche-Posay, na celé tělo se mi v horách osvědčila padesátka od Biodermy.
- Repelent. V přírodě nebo všude, kde hrozí přítomnost komárů, klíšťat a dalšího kousavého hmyzu, je repelent k nezaplacení. Do exotických destinací nebo i na skotské midges mi nejlépe funguje repelent od Life Systems. Co mi naopak přijde naprosto zbytečné, je repelentní náramek. Prostě nefunguje.
- Vlhčené ubrousky. Mám k nim rezervovaný přístup, protože je to chemické i ekologické svinstvo, ale na cestách se hodí, když nemáte možnost si pořádně umýt ruce nebo obličej. Vybírejte ubrousky určené pro děti, jsou nejméně agresivní.
- Univerzální mýdlo / šampon. Šampon, sprchový gel i mýdlo nahradíte jedním univerzálním tuhým mýdlem.
- Deodorant. Používám pánský Old spice, protože funguje lépe než dámské a nemá žádnou intenzivní květinovou vůni. Tuhý deodorant je skvělý i jako prevence proti odřeným stehnům.
- Dezinfekce na ruce. Nejen v dnešní době je dobré si před jídlem v exotických destinacích důkladně umývat ruce, případně aspoň použít dezinfekční gel.
- Balzám na rty. Popraskané rty jsou pěkně bolestivá záležitost. Chraňte je před sluncem, mrazem i větrem a neolizujte si je.
- Žiletka. Pokud si potrpíte na oholené nohy, na delší cesty nebo do teplých krajů si nezapomeňte přibalit žiletku. Projde i v palubním zavazadle.
Léky
Pokud se vydáváte na delší dobu mimo civilizaci, sbalte si pořádnou lékárničku. Seznam věcí, co do ní, najdete v tomto článku. Pro civilizované výlety stačí úplný základ:
- Prášek proti bolesti. Klasický Ibalgin, případně mně nejlépe vyhovuje Nalgesin.
- Kinedryl. Skvělá pomůcka, pokud se vám v dopravních prostředcích dělá špatně. Pozor, může způsobovat ospalost a malátnost, začněte radši menší dávkou.
- Náplasti. Nastříhejte si doma náplast na různě široké proužky, případně si rovnou kupte kusovky. Pokud plánujete hodně chodit, přibalte i speciální náplasti na puchýře.
- Hroznový cukr a rehydratační roztok. Vychytávky, které oceníte na cestách do přírody. Hroznový cukr rychle dodá energii a rehydratačním roztokem (určeným primárně proti dehydrataci při průjmech) večer zase doplníte ionty vypocené na celodenním treku.
Oblečení
Množství se liší podle toho, kam a na jak dlouho jedete a jak moc jste ochotní si prát. Jednotlivé druhy ale zůstávají:
- Spodní prádlo. Holky cestovatelky doporučují tanga, protože zabírají nejméně místa. Já jsem pohodlná a mám radši klasické bezešvé rychleschnoucí kalhotky.
- Ponožky. Nejlépe několik párů stejných černých ponožek, kdyby se vám rozkutálely v batohu.
- Trička / tílka
- Kalhoty / kraťasy
- Sukně / šaty
- Mikina / svetr
- Bunda
- Šála / šátek / sarong. Na hlavu, kolem krku, přes plavky na pláži nebo přes ramena, až bude večer zima nebo když budete chodit po náboženských památkách.
- Něco na hlavu. Ne papíry, mám na mysli šátek nebo čepici, proti zimě i proti slunci.
Stáhněte si checklist
Seznam uvedených věcí jako skutečný checklist jsem vytvořila v aplikaci Evernote. Zkopírujte si ho k sobě a jeďte podle něj před každou cestou.
Produkty i obchody, na které v článku odkazuji, mám osobně vyzkoušené a s klidným svědomím je doporučím.
finasteride tablets
vardenafil online mexico
doxycycline coupon
ciprofloxacin 250mg
cost for valtrex
http://slkjfdf.net/ – Yifefigo Iqiaihr amm.unfo.toulkysem.cz.qrt.rm http://slkjfdf.net/
http://slkjfdf.net/ – Agulufeba Aionegofe qpi.gyey.toulkysem.cz.gyt.ss http://slkjfdf.net/
The pharmaceutically formulated HAMPT inhibited adhesion of cancer cells to either endothelial cells or extracellular matrix via down regulating cell adhesion molecules ICAM 1 and О± 4 integrin cialis 40 mg Because the two active components in magnolia extract can influence many different pathways in the body, magnolia extract may present a diverse set of benefits against the several different conditions