Při cestování vlakem v Indii si můžete vybrat mezi pohodlím a zažitím opravdové Indie. Ve vlacích existují 3 třídy, klimatizované nebo neklimatizované, sedadla nebo lehátka. A občas až do nástupu do vlaku nebudete vědět, co vás vlastně čeká.
Jak si vybrat třídu a vagon
Zjednodušeně řečeno druhá klimatizovaná třída stojí jako u nás, neklimatizovaná je podstatně levnější. 600 km nočním vlakem na lehátku ve 2. neklimatizované třídě stálo v přepočtu asi 150 korun.
Vlaky bývají dost vyprodané a nemůžete si moc vybírat konkrétní typ vagonu. Turisti jsou obvykle dáváni do klimatizovaných vozů, pouze pokud není místo, můžou vás dát do neklimatizovaného.
Pokud si přeci jen budete moci vybrat, doporučuji si spíše připlatit za klimatizovaný vůz. Ne ani kvůli většímu pohodlí, naopak je v něm pěkná zima, protože Indové klimatizují na 15-20 stupňů, ale kvůli spolucestujícím. Dražší vagony bývají prázdnější a můžou si je dovolit jen lépe situovaní Indové.
V neklimatizovaném voze vedle nás na 6 lůžkách leželo 10 lidí, celou noc měli rozsvícené světlo a dělali hluk. Navíc jsem ležela na lůžku podélně u uličky a každý, kdo šel kolem, se z neznámého důvodu musel lůžka držet po celé délce, takže mě pokaždé po celé délce otlapkal. V některých případech i probudil.
Pro změnu děda, který ležel vedle, na mě při slézání ze svého lůžka napřed stoupl a pak se na mě dokonce posadil.
A měla bych dodat, že lůžka zřejmě nebyla uklizená od doby, co vagon vyrobili, takže jsem si před ulehnutím nejprve musela zamést aspoň ten největší bordel a písek. Pokud si potrpíte na základní pravidla slušnosti, trváte na přiměřených hygienických podmínkách a nemáte rádi zasahování do osobního prostoru, připlaťte si za co nejlepší třídu.
Luxusní klimatizované vlaky
Abych ale jen nehaněla, tak cestou z Agry do Jaipuru jsme jeli klimatizovanou sedačkovou druhou třídou, která byla zhruba na úrovni našeho Pendolina. Po usazení jsme dostali lahev s vodou, sendvič, dezert a čaj, následoval malý snack, polévka a večeře o dvou chodech, dvou přílohách a dezertu. Pak jsem pochopila, proč za sedačky platíme více než za lůžka na cestě do Agry.
Jak koupit jízdenky na vlak
Lístky se dají koupit i přes internet, ale pouze pokud máte indické telefonní číslo a platební kartu. Případně na internetu najdete návody, jak to obejít, ale řešte to aspoň dva měsíce předem.
My jsme měli štěstí a jezdili jsme po frekventovaných tratích. Navzdory varování, jak jsou vlaky dlouho dopředu vyprodané, jsme s jedinou výjimkou koupili všechny jízdenky na místě i den předem.
Na nádraží najděte Reservation office a vyplňte speciální formulář pro rezervaci. Na něm je spousta položek včetně možnosti vybrat konkrétní vlak a v něm typ vagonu. To je ovšem dost problematické, když nevíte, jestli je volný.
Proto stačí jen napsat, odkud, kam a který den chcete jet, a doplnit údaje o pasažérech (jméno, věk a pohlaví). S touto žádostí pak přijdete k přepážce. Vyberte si tu určenou turistům, jsou tam kratší fronty a úředník umí anglicky. Úředník pak zjistí, zda jsou pro vaši trasu daný den volná místa. V případě více vlaků vám dá vybrat nebo navrhne jiný den.
Pak jen zaplatíte, dostanete jízdenku a jedete. K vlaku přijďte raději s předstihem, bývají dlouhé a musíte najít své místo. Na vagónech bývá seznam pasažérů, abyste se přesvědčili, že jste tam správně.