jeruzalem izrael

Tipy pro cestování do Izraele

Izrael jsem navštívila celkem třikrát a mám tuhle zemi moc ráda. Na základě svých zkušeností jsem sepsala základní tipy, které se vám před cestou budou hodit. Kdyby vás zajímal podrobnější průvodce, najdete ho na webu Zahorami.cz.

Jak se dostat do Izraele

Nejjednodušší a nejlevnější způsob, jak se do Izraele dostat, je letecky. Možností máte nespočet: lowcostoví cestovatelé ocení Wizzair, který létá do Tel Avivu z Prahy, Budapešti nebo Katowic, případně Ryanair z Vídně do Tel Avivu a z Bratislavy do Eilatu. Přímo z Prahy nebo Vídně létají i izraelské aerolinky El Al.

Pro vstup do země nepotřebuje víza. Jen kdybyste si chtěli udělat výlet do Jordánska, budete si potřebovat na místě vyřídit vstupní i výstupní vízum. Izrael navíc do pasu nedává razítko, takže pak bez obav můžete do arabských zemí.

Na letišti především při odletu počítejte s důkladnou bezpečnostní prohlídkou a výslechem, zvlášť pokud jste byli v nějaké muslimské zemi. Mě například asi 10 minut zpovídali kvůli mé návštěvě Bali (Indonésie je totiž muslimský stát).

Buďte proto na letišti s dostatečným předstihem, prohlídka může trvat i dvě hodiny a nikdy nevíte, jestli si zrovna vás vytipují.

letadlo tel aviv izrael
Přistání nad Tel Avivem

Jak cestovat po Izraeli

Nejjednodušší způsob místní přepravy jsou autobusové společnosti Egged nebo Afikim. Jízdní řády najdete na internetu, případně i v plánování tras na Googlu. Jezdí celkem často a spolehlivě, jen ignorují palestinská území. Počítejte s tím, že Izrael je obecně dost drahá země, doprava je odhadem dvakrát dražší než u nás.

Pro dobrodružné povahy doporučuji stopování. S výjimkou dálnice spojující Tel Aviv a Jeruzalém není doprava příliš hustá, takže můžete na odvoz chvilku čekat, ale místní řidiči berou stopaře, jsou vstřícní a vcelku umí anglicky.

Mějte ceduli s destinací, kam jedete, psanou v latince. Jen pozor, nestopuje se s palcem zdviženým nahoru jako u nás, ale rukou mířící od těla šikmo k zemi, jako byste chtěli ukázat “tady mi zastav” :).

Z centra Tel Avivu přes letiště do Jeruzaléma nebo Berševy jede vlak. Ceny jsou opět o trochu vyšší než u nás, ale vlak jezdí podle jízdního řádu a celkem často.

silnice izrael

Ubytování v Izraeli

Ve městech je všude nepřeberná nabídka hotelů i hostelů, ceny začínají na pár stokorunách za noc. Na odlehlejších místech už je situace horší, například u Masady je pouze jeden hostel, kde za nocleh zaplatíte kolem tisícovky.

V těchto lokalitách především v atraktivních termínech doporučuju rezervovat ubytování předem. Ve městech (Tel Aviv, Jeruzalém, Eilat) to není třeba, střechu nad hlavou seženete i na poslední chvíli. Porovnávejte ceny na Booking.com nebo Hostelworld.com.

ubytovani izrael poust mrtve more
Ubytování ve stanech v poušti u Mrtvého moře

Trocha politického zákulisí

Stát Izrael momentálně zahrnuje izraelská (židovská) území a území Palestinské autonomie (tj. arabskou, muslimskou část). Nechci tu zabíhat do politických detailů, pro zjednodušení používám výraz Izrael i pro palestinská území.

Jen když chci zdůraznit rozdíl, mluvím speciálně o Palestině. Izrael sám za své hlavní město považuje Jeruzalém, ale svět uznává převážně Tel Aviv.

S místními se do politické debaty raději nepouštějte. Když se vás někdo zeptá, co si myslíte o situaci mezi Izraelci a Palestinci, nejlepší odpověď je, že politice nerozumíte, ale lidi, které potkáváte, jsou všichni moc milí. A zdůrazněte klady strany, se kterou se zrovna bavíte.

Izrael je bezpečná země, můžete se tu jako turisti celkem svobodně pohybovat a volně přecházet z izraelského na palestinské území. Jen turistická infrastruktura je v Palestině značně zaostalá a špatně se tam dostává hromadnou dopravou.

Například do Betléma nebo Ramalláhu se dostanete palestinskými minibusy, které odjíždějí z Jeruzaléma z nádraží u Damašské brány.

Židé modlící se u Zdi nářků v Jeruzalémě

Co jíst a pít

Jednoduše – cokoliv 🙂 Voda z kohoutku je pitná, nemusíte shánět balenou. Jídlo je nejlepší v pouličních stáncích, hledejte obyčejné kebabárny, před kterými sedí spousta lidí, a dejte si schwarmu, falafel, hummus nebo cokoliv, co tam budou nabízet.

Případně si v supermarketu kupte hummus, v pekařství pitu a na trhu čerstvou zeleninu a ovoce a udělejte si piknik.

Určitě ochutnejte čerstvé datle, případně sušené medjoul datle z trhu, olivy, halvu (sladká sezamová pasta), čerstvou šťávu z granátových jablek nebo arabskou kávu s kardamomem a skořicí.

Vegani nebo lactose-free lidé ocení fakt širokou nabídku rostlinných mlék, které mají v každém supermarketu. V době, kdy my jsme se v ČR museli spokojit jen se sójou, mělo Alpro v Izraeli asi deset příchutí.

Obecně je palestinská část výrazně levnější než izraelská. Platí to i pro Jeruzalém, kde doporučuji chodit na jídlo do starého města nebo k autobusovému nádraží u Damašské brány. Bistra nevypadají nic moc, ale falafel mají výtečný a za pár korun.

hummus v tel avivu, izrael
Hummus k večeři v Tel Avivu

Jak a čím v Izraeli platit

Izraelská měna se nazývá šekel, kurz je cca 1 šekel (NIS) za 6,7 Kč. Na místě nejlépe vyměníte eura nebo dolary, případně vyberete z bankomatu přímo na letišti. Za stánkem s turistickými informacemi jsou dva bankomaty, běžte k tomu vpravo, je bez poplatku. Jen pozor, dá vám na jeden výběr maximálně 1 000 šekelů.

V hostelech, restauracích a supermarketech se vesměs dá platit kartou. V autobusech, bistrech a menších krámcích ale nikoliv.

hradby stareho mesta jeruzalem izrael
Hradby v Jeruzalémě

668 comments

  1. Outcomes for the other end points examined freedom of distant breast cancer recurrence, freedom from local and distant recurrence, and OS were similar between the two treatment arms and none were significant at P There was a significant interaction between treatment assignment and age P best price cialis

Comments are closed.